Sahte Sigorta Yaptıranlar Emekli Aylığından Mahrum Kalabilir!
71 okunma

Sahte Sigorta Yaptıranlar Emekli Aylığından Mahrum Kalabilir!

ABONE OL
Şubat 19, 2024 10:19
Sahte Sigorta Yaptıranlar Emekli Aylığından Mahrum Kalabilir!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sigortalı bir işte çalışmayan ancak kendisini eşinin ya da dostunun işyerinden sigortalı göstererek emekli olmaya çalışanlar, ileride ciddi sorunlarla karşılaşabilirler. SGK tarafından yapılan denetimler sonucunda sahte sigorta tespit edilen bireylerin emekli aylıkları iptal edilir ve ödenen primler faiziyle geri alınır. Sahte sigorta yaptıranlar, bu durumda mali ve hukuki yaptırımlarla karşılaşabilirler.

Özellikle 4/b statüsünde çalışanlar, erken emeklilik amacıyla 4/a (SSK) statüsüne geçerek kendilerini sigortalı gösterme yoluna gidebiliyorlar. Ancak kanuna göre, bir kişi için 4/a statüsünde prim ödenebilmesi için bir işverene bağlı olarak fiilen çalışması gerekmektedir. Fiilen çalışmayan kişilerin bir işyerinde çalıştıklarını göstermeleri sahte sigorta olarak değerlendirilir ve ciddi yaptırımları beraberinde getirir.

Bu tür sahte sigorta yaptıranların karşılaşabileceği olumsuz durumlar şu şekildedir:

Prim İptali: Fiilen çalışmadığı halde sigortalı gösterilen sürelere ait prim ödemeleri iptal edilir. Bu durumda ödenen primler kaybedilir.
Emekli Aylığının İptali: Sahte sigorta tespit edildikten sonra emekli aylığı iptal edilir. Bu da ödenen emekli aylıklarının faiziyle geri alınmasını içerir.
Hukuki Süreç: Sahte sigorta yaptıranlar ve işverenleri hukuki süreçle karşı karşıya kalabilir. Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen sahtecilik suçlarına ilişkin hapis cezaları ve idari para cezaları uygulanabilir.
Vergi Cezaları: İşverenler vergi yükümlülüklerini yerine getirmediği için vergi cezalarıyla karşılaşabilirler.
Bu nedenle, eksik prim günlerini tamamlamak amacıyla isteğe bağlı sigorta kullanmak, sahte sigorta riskini almaktan daha güvenli bir seçenek olabilir. İsteğe bağlı sigorta primleri yasal bir şekilde ödenir ve emeklilik haklarına olumsuz etkisi olmaz. Bu konuda uzman bir sigorta danışmanına başvurarak doğru ve güvenli adımlar atılabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.