ARZU ÖZER: TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ VE KİMYA LOJİSTİĞİ İLE İLGİLİ SÖYLEŞİ
87 okunma

ARZU ÖZER: TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ VE KİMYA LOJİSTİĞİ İLE İLGİLİ SÖYLEŞİ

ABONE OL
Şubat 14, 2024 14:14
ARZU ÖZER: TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ VE KİMYA LOJİSTİĞİ İLE İLGİLİ SÖYLEŞİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Silil Kimya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin deneyimli tedarik zinciri müdürü Arzu Özer, iş hayatına dair önemli bilgileri paylaştığı bir söyleşiye konuk oldu. Programın sunucusu Selin Ceylan’ın yönettiği bu işkolik söyleşide, Arzu Özer kariyerinin nasıl başladığından, tedarik zinciri yönetimindeki sorumluluklarına, kimya lojistiğinin önemine kadar birçok konuda içgörülerini paylaştı.

Arzu Özer, üniversite yıllarında Haydar Paşa Limanı’nda gerçekleşen aktif konteyner işlemlerini gözlemleyerek kimya lojistiğine olan ilgisini keşfettiğini belirtti. Uluslararası bir konteyner hattında çalışarak bu alanda deneyim kazandıktan sonra şu anki pozisyonunda görev almaya başladığını söyledi. Özer, 16 yıldan fazla süredir bulunduğu şirkette lojistik altyapının kurulmasında etkin rol aldığını ve uluslararası servis ağının genişletilmesi konusunda çeşitli çözümler ürettiğini vurguladı.

Tedarik zincirindeki sorumluluklarından bahseden Arzu Özer, talep planlama, üretim planlama, depolama, lojistik ve satın alma gibi ana unsurların tedarik zincirini oluşturduğunu açıkladı. Ayrıca, pandemi döneminde tedarik zincirinin her aşamasının önem kazandığını ve bu unsurların birbirine bağlı olduğunu vurgulayarak, tedarik zincirinin kırılması durumunda genel sistemin etkilenebileceğine dikkat çekti.

Özellikle kimya lojistiğinin önemine değinen Arzu Özer, bu alanda uzman ekiplerle çalışmanın gerekliliğini vurgulayarak, tedarikçi seçiminde anahtar performans göstergelerinin belirlenmesi ve denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

Gelecekte tedarik zincirinin nasıl şekillenebileceği konusunda Arzu Özer, mevcut durumu mühendislik ve işletme bölümlerinin yönettiğini belirterek, otonom robotların ve yapay zeka teknolojilerinin hızla hayatımıza girdiğini ve tedarik zincirini büyük ölçüde insan faktöründen arındırabileceğini söyledi.

Son olarak, Arzu Özer sözlerini yeni mezunlara ve sektöre girmeyi düşünenlere yönelik birkaç öneriyle tamamladı. Meslek seçiminde donanımı artırmayı, yabancı dil ve üniversite eğitimi gibi temel konulara ek olarak, spesifik bir alanda derinlik kazanmanın önemine vurgu yaparak, bu sayede sektörde fark yaratmanın mümkün olduğunu belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.