Schengen Krizi Türk Vatandaşlarını Vize Randevusu Çilesiyle Baş Başa Bırakıyor
114 okunma

Schengen Krizi Türk Vatandaşlarını Vize Randevusu Çilesiyle Baş Başa Bırakıyor

ABONE OL
Şubat 12, 2024 10:28
Schengen Krizi Türk Vatandaşlarını Vize Randevusu Çilesiyle Baş Başa Bırakıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Schengen vizesi almak Türk vatandaşları için giderek zorlaşıyor. 2022 yılından bu yana devam eden krizde vize randevularını bulmak, ret oranlarının artışı ve kısa süreli verilen vizeler başlıca sorunlar arasında yer alıyor. Avrupa Komisyonu’nun 2024’te Schengen vizesi ücretini artırma teklifi ise Türk vatandaşlarını daha da olumsuz etkileyebilir.

Vize randevuları, özellikle Almanya ve İtalya gibi ülkelerde adeta bir “mucize” haline gelmiş durumda. İnternet üzerinde, çeşitli platformlarda insanlar arasında uygun randevuların paylaşılması dikkat çekiyor.

Avrupa Komisyonu’nun 2024 yılında Schengen vizesi ücretini artırma teklifi, yetişkinler için yüzde 12’lik bir artışı öngörüyor. Bu durumda vize ücreti 80 Euro’dan 90 Euro’ya, çocuklar için ise 40 Euro’dan 45 Euro’ya çıkacak.

İtalya ve Almanya’ya seyahat etmek isteyenler için randevu almak oldukça zor hale gelmiş durumda. İtalya vizesi için 29 Mart’a kadar uygun randevu bulunmazken, Almanya vizesi için 15 Mart’a kadar randevular dolu.

Türk medyasında, vize randevularının karaborsaya düştüğü iddiaları gündeme gelmiş olsa da resmi bir açıklama gelmemiş durumda. İData yetkilileri, konuyla ilgili sorulara cevap vermezken, bu soruların ilgili konsolosluklara iletilmesi gerektiğini belirtti.

Almanya Büyükelçiliği, vize randevularında uzun bekleme süreleri olduğunu kabul ederken, talebin kapasiteyi aştığını belirtti. İtalya Büyükelçiliği ise seyahat etmenin kültürel köprüler kurduğunu ifade ederek, bekleme sürelerini azaltmak için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Türk vatandaşlarının vize talepleri, 2023 yılında İtalya ve diğer AB ülkeleri için önemli ölçüde arttı. Yoğun talep nedeniyle randevular hızla doluyor ve birçok kişi uygun kontenjan bulamıyor. İtalya, 2023 yılı boyunca vize ofislerinin işleyebileceği başvuru sayısını artırmak amacıyla kadrosunu güçlendirdiğini ve daha da artırmayı planladığını ifade etti.
Fransa, Hollanda, İsveç, Avusturya, Çekya gibi AB ülkelerinin vize işlemleriyle ilgilenen VFS Global’de de vize sıkıntısını yaşandığını görmek mümkün.

Örneğin; Hollanda için vize randevusu almak istenildiğinde “Üzgünüz, şu an için uygun randevu bulunamamaktadır. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.” ibaresi karşınıza çıkıyor. Bu yoğunluğa ilişkin sorularımı yönelttiğim VFS yetkilileri ise yanıt vermedi.

İSVEÇ’TE RANDEVU BEKLEME SÜRESİ 1-4 GÜN

Diğer yandan rahatlıkla randevu bulunan ülkelerden biri İsveç. İsveç için de VFS üzerinden başvuru yapılıyor ve genel olarak kontrol edildiğinde randevu bulabilmek mümkün. Bu konuya ilişkin İsveç İstanbul Başkonsolosluğu da randevu beklemek sürelerinin 1-4 gün arasında değiştiğini bildirdi.

Türk vatandaşlarının yaşadığı vize sıkıntısına yönelik Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmalarının sürdüğü de biliniyor. AB yetkilileriyle her temasta bu konu gündeme geliyor ve AB yetkilileri sorunu çözmek için çalıştıklarını dile getiriyor. Ancak geldiğimiz noktada henüz bir çözüme kavuşulmuş değil.

*Haberin görselleri ShutterStock tarafından servis edilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.