SALİH KIZILDAĞ İLE PATENT DÜNYASINDA KEŞİF: BULUŞLARI KORUMAK İÇİN YOLCULUKTA!
98 okunma

SALİH KIZILDAĞ İLE PATENT DÜNYASINDA KEŞİF: BULUŞLARI KORUMAK İÇİN YOLCULUKTA!

ABONE OL
Şubat 7, 2024 13:41
SALİH KIZILDAĞ İLE PATENT DÜNYASINDA KEŞİF: BULUŞLARI KORUMAK İÇİN YOLCULUKTA!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Teknik Üniversitesi elektrik mühendisliği mezunu ve Fikri Mülkiyet Hizmetleri firmasında patent uzmanı olarak çalışan Salih Kızıldağ, patent dünyasındaki bilinmeyenleri açıklıyor. Keşfetmeye, öğrenmeye ve ilerlemeye odaklı bu röportajda, patentin ne olduğundan, sürecinden ve öneminden bahsediyor.

Patent, bir buluşu koruma hakkını sağlayan ve sadece patent sahibine üretip satma yetkisi veren kısıtlayıcı bir hak olarak tanımlanıyor. Kızıldağ, patent almanın faydalarını vurgulayarak, bu sürecin bir buluşunun haklarını koruma adına kritik bir adım olduğunu belirtiyor.

Uluslararası boyutta patent başvurularının incelenmesi, başvurulan ülkenin patent ofisi tarafından gerçekleştirilir. Salih Kızıldağ, bu sürecin detaylarına dair bilgiler verirken, uluslararası alanda geçerli olabilmesi için çeşitli sistemlerin kullanıldığını ifade ediyor.

Patent alındıktan sonra, bir buluşun üretimi ve satışını sadece patent sahibine bırakarak, rekabet avantajı sağlandığını vurgulayan Kızıldağ, bu sürecin karmaşık ve uzun olabileceğini, ancak başarıyla tamamlandığında 23 yıl boyunca koruma sağladığını belirtiyor.

Salih Kızıldağ’ın anlatımıyla, patent dünyasının kapılarını aralamak ve keşfetmek adına yapılan bu röportaj, girişimciler, mucitler ve iş dünyası için önemli bilgiler sunuyor. Patentin, inovasyon ve buluşların haklarını koruma açısından kilit bir role sahip olduğunu vurgulayan Kızıldağ, bu alandaki fırsatları değerlendirmenin önemine dikkat çekiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.