PROF. DR. AYŞEN TOPALKARA: KORUYUCU GÖZ HEKİMLİĞİ VE AZ GÖRME REHABİLİTASYONU ÜZERİNE KONUŞTU
  • Business Channel Turk
  • Yaşam
  • PROF. DR. AYŞEN TOPALKARA: KORUYUCU GÖZ HEKİMLİĞİ VE AZ GÖRME REHABİLİTASYONU ÜZERİNE KONUŞTU
30 okunma

PROF. DR. AYŞEN TOPALKARA: KORUYUCU GÖZ HEKİMLİĞİ VE AZ GÖRME REHABİLİTASYONU ÜZERİNE KONUŞTU

ABONE OL
Şubat 5, 2024 08:26
PROF. DR. AYŞEN TOPALKARA: KORUYUCU GÖZ HEKİMLİĞİ VE AZ GÖRME REHABİLİTASYONU ÜZERİNE KONUŞTU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prof. Dr. Ayşen Topalkara, Türkiye’de az bilinen ancak son derece önemli olan koruyucu göz hekimliği ve özellikle az görme rehabilitasyonu konularında değerli görüşlerini paylaştı.

Haberin detaylarına geçmeden önce Prof. Dr. Topalkara’nın kariyerini ele alarak, TED Ankara Koleji ve Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu olduğunu ve akademik hayatını Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde geçirdiğini öğreniyoruz. 2017 yılına kadar bu üniversitede göz hastalıkları alanında araştırma görevlisi olarak çalışan Topalkara, şu anda Ankara’da serbest hekim olarak görev yapıyor.

Koruyucu göz sağlığına vurgu yapan Prof. Dr. Topalkara, özellikle pandemi döneminde alınan önlemlerin ne kadar değerli olduğunu hatırlatarak, göz sağlığı konusunda tedavi etmekten önce önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte, tıbbi ve cerrahi tedavilerin yanı sıra görme rehabilitasyonunun da önemine değindi. Bu noktada, çocukluktan itibaren göz sağlığı taramalarının büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

Prof. Dr. Ayşen Topalkara, göz hastalıkları uzmanlarının sadece tedavi etmekle kalmayıp, aynı zamanda bireyleri bilinçlendirmek, sağlık eğitimi vermek ve koruyucu hekimlik konularında hizmet vermekle sorumlu olduklarını ifade etti. Bu bağlamda, 40 yaşından sonra düzenli göz muayenelerinin önemine dikkat çekti ve göz sağlığının yaşlanma sürecinde ortaya çıkabilen sorunlara karşı koruyucu tedbirlerle desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Haberde ayrıca, göz hastalıklarının tedavisinde lazer uygulamalarının ve ameliyatların etkili olup olmadığına dair Prof. Dr. Topalkara’nın görüşlerine yer verildi. Hekim, lazer uygulamalarının kornea üzerindeki bozukluklarda başarılı sonuçlar verdiğini ancak dikkatli olunması gereken bazı durumlar olduğunu ifade etti.

Son olarak, Prof. Dr. Ayşen Topalkara, görme ve az görme rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi. Az gören bireyler için mevcut tedavilerin yanı sıra rehabilitasyonun da önemine değinen hekim, özellikle çocuklarda erken dönemde başlanan rehabilitasyonun hayati öneme sahip olduğunu söyledi. Bu bağlamda, modern teknolojinin sunduğu yardımcı cihazların ve rehabilitasyonun, az gören bireylerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmada etkili olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ayşen Topalkara’nın paylaştığı bu değerli bilgiler, göz sağlığına ve koruyucu hekimliğe dair farkındalığı artırmak adına önemli bir kaynak oluşturuyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.