MUHAMMED KEREM ABAZ, SİNUS ELEKTRONİK ARGE MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA KONUŞTU…
86 okunma

MUHAMMED KEREM ABAZ, SİNUS ELEKTRONİK ARGE MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA KONUŞTU…

ABONE OL
Eylül 22, 2023 08:00
MUHAMMED KEREM ABAZ, SİNUS ELEKTRONİK ARGE MÜHENDİSLİĞİ HAKKINDA KONUŞTU…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konuğumuz Muhammet Kerem Avaz kendisi Arge Mühendisi.

Adım Muhammed Kerem Abaz 96 doğumluyum yani şu an yaklaşık olarak 26 27 yaşlarındayım mühendisim. Arge mühendisiyim yani sektöre girişimli seçalarından başladı. Meslek lisesinden mezun oldum ardından Mühendislik okudum mühendisliği Marmara Üniversitesi’nde Mekatronik Mühendisliği bölümünden tamamladım ardından da iş hayatına hızlı biçimde dağıtıldım zaten bu süreçler içerisinde öğrencilik hayatımda da işler yapmaya devam etmiştim biraz çıraklıktan gelme gibi oldu ama mühendisi olduktan sonra biraz daha işin teknik yanlarını öğrendim.

Peki şu an verdiğiniz hizmetler neler olur veya çalıştığınız Firmayla ilgili neler yapıyorsunuz? Çalıştığım firma Sinüs Elektronik şu an otomatik kapı sektöründe çalışıyorlar otomasyon üzerine çalışıyoruz bunların üzerine ölenler öğretiyoruz hani en basit ürünlerden yola çıkacak olursak. Hani evinize doğru gidiyorsunuz arabayla beraber köşeye döndünüz kumandaya bastığınız Kapı açılıyor işte orayı biz yapıyoruz. Bunun dışında başka işlerimiz de var hani kepenk sistemleri yine aynı şekilde bahsettiğim gibi eve otomasyonun üzerine birçok işimiz var bunun üzerine çalışıyoruz orada ben devlet hasarımı devre dizaynı programlamaları uygulama yazılımları üzerine çalışıyorum. Peki Geleceğe dair hedeflerde neler var Geleceğe dair hedefler de her zaman daha ileride Elbette bulunduğum sektör aslına bakarsanız benim işimin sadece bir parçası. Ben aslında mekatronik mühendisiyim mekatronik mühendisliği nedir diye soracak olursanız. mekatronik Mühendisliği bir problemi elektriğe elektronik makine ve kontrol Bir de bilgisayar mühendisliği disiplinlerini kullanarak çözmeyi amaçlayan bir felsefedir Şimdi ben bunu sadece elektrik elektronik ve yazılım kısımlarını kullanıyorum. Diğer taraftan kontrol sistemleri de var makine sistemleri var benim kişisel olarak işlerinden ayırdığım sadece makine makine işlerine girmek istemiyorum ama Yeri geliyor Türkiye’deki sektörlerden kaynaklı olarak torununa başına beni geçmemiz gerekebiliyor birçok mühendisi arkadaşım buna hazır olsun özellikle yeni arkadaşlar. Hani elektronik kim diye girip bambaşka işlerle beraber karşılaşacağız Yani illa ki İlla ki

zorluklar Özellikle de ar-ge mühendisiyseniz daha önce yapılmamış bir şey üzerine çalışıyorsanız kimseye bir şey soramazsınız sonu sadece kendiniz halde çözmekte ya danışılan insan sizsiniz hani şey var ya bilirkişi raporuna göre diyorlar bilirkişi olduktan sonra danışacağınız kişiyi siz oluyorsunuz internet oluyor o sektörde Daha önce çalışmış işte çevrenizdeki insanlar oluyor o insanlar da zaten hani nasıl yapacağını birebir biliyorsa. Teknik olarak bir geliştirme işlemi olmuyor hani kopyalama daha önce yapılmış. Bir işlemin aynısını yapmak oluyor gerçek manada hani Arı yapmak olmayan bir ürünü ortaya koymak oluyor olan bir ürünü ortaya işte geliştirmekse oluyor ya arge’nin en büyük sorununu aslında bakarsanız danışamamak.

Sanırım öyle bir planınız var ne yapmak istiyorsunuz açıkçası yurt dışı için ben şirket bazıları düşünüyorum yani hayatımın belli bir miktarını yurt dışında sağlam bir şirket üzerinde geçirdiğim sürecin ardından kendi işimi kurmayı düşünüyorum çünkü orada kazanacağım tecrübeler orada kazanacağım maddiat benim geleceğim için çok yararlı olacaktır ardından da tabii ki referans. Hani tanınmak tanışmak çok önemli bir şey yani bu sektörde Güven oluşturmamız gerekiyor ki insanlar bizimle beraber iş yapsın Peki kimler bu mesleği yapmalı bu mesleği yapacak kişilere tavsiyelerin nelerdir bunu Bu mesleğin kritik noktalardan bir tanesi kesinlikle araştırmak oturup bilmediği şeyleri öğrenmeyi sürekli seviyorsan bundan sıkılmayacaksam sürekli ders çalışmayı seviyoruz öğrenci kavlamaya da devam ediyorsan. Ben bu şekilde hayatımı idam ettireceğim kimsenin yapmadığı bir iş üzerine çalışacağım aylarca belki olduğum yerde sayacağım ama önemli değil Ben başardığım zaman mutlu olacağım bu süreçteki acılı süreci sadece başarmak için yapacağım diyorsanız. Arge mühendisi kesinlikle olabilirsiniz öğrenmekten ve yanılmaktan yığılmamak üzere.

Aynen defalarca yanılıp bir şekilde doğruyordu buluyoruz. Bu bize tecrübe getiriyor Peki son olarak izleyicilerimize neler söylemek istersiniz

Önemli olan şey arkadaşlar öğrenmek gerçekten proje bittiği zaman çok mutlu oluyoruz ama bizi biz yapan şey sürecin kendisidir yaşadığımız hayatta sürecin kendisi sonuçları o kadar çok takılmamak gerekiyor.

Sonuna Geldik Sevgiyle kalın

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.