MEHMET TURAN SÖYLEMEZ, HISIM TEKNOLOJİ HAKKINDA KONUŞTU
66 okunma

MEHMET TURAN SÖYLEMEZ, HISIM TEKNOLOJİ HAKKINDA KONUŞTU

ABONE OL
Şubat 19, 2024 15:09
MEHMET TURAN SÖYLEMEZ, HISIM TEKNOLOJİ HAKKINDA KONUŞTU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Hısım Teknoloji’nin kurucu ortağı Mehmet Turan Söylemez, bir röportajda firma ve teknoloji alanındaki çalışmalarını paylaştı. Söylemez, 2016 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren Hısım Teknoloji’nin genel müdürü olarak görev yaptığını belirtti. Aynı zamanda raylı sistemler mühendisliği ana bilim dalı başkanlığını da üstlenen Söylemez, firmalarının özellikle raylı sistemler simülasyonu ve sinyalizasyon alanında uzmanlaştığını vurguladı.

Söylemez, raylı sistemler simülasyonunun geniş bir kavram olduğunu açıkladı. Planlama aşamasında yapılan hataların telafi edilmesinin zorluğuna dikkat çeken Söylemez, Hısım Teknoloji’nin bu alanda yerli ve milli bir simülasyon programı geliştirdiğini ve projelerde bu programı başarıyla kullandıklarını ifade etti. Ayrıca, sinyalizasyon konusunda da deneyimli bir ekibe sahip olduklarını belirterek, otomatik tren sürüşü sağlayan algoritmaların geliştirilmesinde firmalarının alt yüklenici olarak destek sağladığını aktardı.

Hısım Teknoloji’nin projelerine dair detayları paylaşan Söylemez, Türkiye’deki birçok kent içi raylı sistem projesinde yer aldıklarını, İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Konya, Kayseri, Antalya, Bursa, Gaziantep, ve Urfa gibi şehirlerde çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Ayrıca, Azerbaycan, Kuzey Afrika, Malezya ve Singapur gibi ülkelerde de çeşitli projelerde bulunduklarını belirtti.

Söylemez, firma olarak en büyük başarılarının uluslararası projelerde yer almış olmaları, Aselsan’a sinyalizasyon konusunda destek sağlamaları ve büyükşehir belediyelerine yapmış oldukları çalışmaların teknik şartnamelerini iyileştirerek milyonlarca dolar tasarruf sağlamaları olduğunu ifade etti. Ayrıca, gençlerle paylaştığı deneyimlerle onlara faydalı olmanın, başarıyı insanlara faydalı olmak olarak gördüğünü vurguladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.