MEB Tarafından Açıklanan Yeni Sınav Tarihleri
49 okunma

MEB Tarafından Açıklanan Yeni Sınav Tarihleri

ABONE OL
Şubat 21, 2024 08:07
MEB Tarafından Açıklanan Yeni Sınav Tarihleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul 6. sınıf Türkçe ve lise 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için ikinci dönem ortak sınav tarihlerini açıkladı. Sınavlar, 26 Mart Salı günü Türkçe ve 27 Mart Çarşamba günü matematik dersleri için gerçekleştirilecek.

MEB tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2023-2024 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde düzenlenecek ortak yazılı sınavların tarihleri ve soru dağılım tablolarına dair bilgiler paylaşıldı. Buna göre, ülke genelindeki birinci yazılı sınavlar, 6. sınıf Türkçe ile 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersleri için 26 Mart 2024 Salı günü, matematik dersleri için ise 27 Mart 2024 Çarşamba günü yapılacak.

Sınavlarda konu ve kazanım dağılımının öğrencilerin daha bilinçli hazırlanması ve kapsam geçerliliğinin artırılması amacıyla hazırlanan tablolar da yayımlandı. Ortaokul 6. sınıf Türkçe sınavında toplam 16 soru yer alacak, bunlardan 14’ü çoktan seçmeli, 2’si ise açık uçlu veya kısa cevaplı olacak. Aynı şekilde 6. sınıf matematik sınavında 10 açık uçlu veya kısa cevaplı soru bulunacak.

Lise 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı sınavı 7 açık uçlu veya kısa cevaplı soru içerecekken, matematik sınavı 8 adet açık uçlu veya kısa cevaplı sorudan oluşacak. Bu düzenleme ile öğrencilerin sınavlara daha etkili bir şekilde hazırlanmaları hedefleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.