Kimya Mühendisi Sıla Karuç’un Kariyer Yolculuğu ve Gelecek Vizyonu
60 okunma

Kimya Mühendisi Sıla Karuç’un Kariyer Yolculuğu ve Gelecek Vizyonu

ABONE OL
Şubat 20, 2024 07:37
Kimya Mühendisi Sıla Karuç’un Kariyer Yolculuğu ve Gelecek Vizyonu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir doğumlu kimya mühendisi Sıla Karuç, mesleğini tercih etme sebeplerini ve gelecek vizyonunu anlattığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. Karuç’un kariyer yolculuğu ve mesleğe olan tutkusu, kimya sektöründe geleceğin nasıl şekillenebileceğine dair önemli ipuçları sunuyor.

1994 yılında doğan ve ilk eğitim hayatını İzmir’de tamamlayan Karuç, lisans eğitimi için Malatya’ya gitti ve İnönü Üniversitesi’nden mezun oldu. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde İşletme Bölümü’nü de başarıyla tamamladı. Kariyerine daha da donanımlı bir şekilde devam etmek için yüksek lisansını Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde iş güvenliği alanında gerçekleştirdi. Şu anda Uşak’ta lider bir tekstil firmasında laboratuvar sorumlusu olarak çalışan Karuç, 4 senedir sektörde aktif bir şekilde yer almaktadır.

Karuç, programda kimya mühendisliğini tercih etme sebeplerini açıklarken, geniş sektör yelpazesi ve gelişen teknoloji ile birlikte kimya mühendisliğinin öneminin artmasına vurgu yaptı. Boya, ilaç, tekstil, gıda, petrokimya gibi birçok sektörde çalışma imkanı bulunduğunu belirten Karuç, kendi yetkinliklerini de göz önünde bulundurarak bu alanda kariyer yapmaya karar verdiğini ifade etti.

Kimya mühendisliği ile kimyagerlik arasındaki farkı da vurgulayan Karuç, kimyagerlerin laboratuvar ortamında temel bilimleri kullanarak ürün geliştirdiğini, ancak endüstriyel ölçekte üretim süreçlerini yönetme gerekliliği olduğunda kimya mühendislerine ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Gelecek vizyonu hakkında konuşan Karuç, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir üretim anlayışını benimsediklerini belirtti. Kendi çapında atık kullanımıyla çevreye daha az zarar veren üretim yöntemleri geliştirmeye çalıştığını ifade eden Karuç, sektördeki diğer firmaları da bu yönde teşvik etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Son olarak, kimya mühendisliği alanında kariyer düşünen veya bu alanda eğitim alan gençlere seslenen Karuç, mesleğini severek yaptığını ve bu tutkuyla çalışmanın başarıyı getirdiğini vurguladı. Çalışma yelpazesinin genişliği ve sektördeki fırsatların çokluğuna dikkat çeken Karuç, doğru sektörü seçip çalışma azmi gösterildiğinde başarının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Sıla Karuç’un kariyer yolculuğu ve gelecek vizyonu, kimya sektöründe gençler için ilham verici bir örnek oluşturuyor. Geleceğin sürdürülebilir ve çevreye duyarlı üretim anlayışının geliştirilmesinde önemli bir rol üstlenen Karuç, sektördeki genç yeteneklere yol gösteriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.