KADINLAR EVLENDİKTEN SONRA KENDİ SOYADINI KULLANABİLİR Mİ ? AV. HATİCE TEKİN ANLATIYOR…
61 okunma

KADINLAR EVLENDİKTEN SONRA KENDİ SOYADINI KULLANABİLİR Mİ ? AV. HATİCE TEKİN ANLATIYOR…

ABONE OL
Mart 20, 2024 09:11
KADINLAR EVLENDİKTEN SONRA KENDİ SOYADINI KULLANABİLİR Mİ ? AV. HATİCE TEKİN ANLATIYOR…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda kadın hakları ve boşanma konuları giderek önem kazanıyor. Konuyla ilgili değerli bir isim olan Avukat Hatice Tekin, kadınların evlendikten sonra soyadlarını kullanma hakkıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Avukat Hatice Tekin, Antalya Barosu’nda aldığı stajını tamamlayarak 2010 yılında avukatlık mesleğine başladığını belirtiyor. Özellikle aile hukuku alanında uzmanlaşan Tekin, toplumsal süreçte kadınların ve özellikle Türk kadınlarının haklarını savunmaya odaklanmış durumda.

Evlendikten sonra soyadını kullanma konusunda, Tekin’e göre kadınlar sadece kendi soyadlarını kullanabilmek için dava açarak eşinin soyadından kurtulabilirler. Ancak bu durum, evlenmeden önce yapılacak bir işlem değildir ve zamanla kazanılacak bir hak olarak görülmektedir.

Nafaka konusunda ise çocuk olup olmamasının bir etkisi bulunmamaktadır. Tekin, toplumda yaygın olan bir yanılgının olduğunu belirterek, yeni evlenen çiftlerin nafaka hakkıyla ilgili yanlış bilgilere sahip olduklarını ifade ediyor. Nafaka konusunun tamamen aile hakimine bağlı olduğunu ve çocuk olup olmamasının bu durumu etkilemediğini vurguluyor.

Avukatlık mesleğinin zorluklarına da değinen Tekin, özellikle müvekkillerin son anda danışma eğiliminde olmalarının kendilerini zor durumda bıraktığını belirtiyor. Ancak yine de, müvekkillerinin haklarını korumak için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

 

Son olarak, toplumsal olaylarda avukatların rolüne de değinen Tekin, örneğin Antalya Barosu’ndan arkadaşlarının anayasa değişikliği öncesinde yaptığı bilgilendirme çalışmasını örnek gösteriyor. Bu tür çalışmaların hukuki hizmetlerin bir parçası olduğunu ve topluma hizmet etmek için önemli bir fırsat olduğunu belirtiyor.

Avukat Hatice Tekin, kadınların haklarını savunmaktan asla vazgeçmemeleri gerektiğini vurgulayarak sözlerini noktalıyor

 

https://businesschanneldergi.com/business-channel-dergi-143-sayi-cikti/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.