İÇ DENETİM UZMANI FURKAN BAŞAR, İŞLETMELERİN İÇ DENETİME NEDEN İHTİYAÇ DUYDUĞUNU AÇIKLIYOR
  • Business Channel Turk
  • Yaşam
  • İÇ DENETİM UZMANI FURKAN BAŞAR, İŞLETMELERİN İÇ DENETİME NEDEN İHTİYAÇ DUYDUĞUNU AÇIKLIYOR
73 okunma

İÇ DENETİM UZMANI FURKAN BAŞAR, İŞLETMELERİN İÇ DENETİME NEDEN İHTİYAÇ DUYDUĞUNU AÇIKLIYOR

ABONE OL
Şubat 19, 2024 11:31
İÇ DENETİM UZMANI FURKAN BAŞAR, İŞLETMELERİN İÇ DENETİME NEDEN İHTİYAÇ DUYDUĞUNU AÇIKLIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu ve denetim yüksek lisansı sahibi Furkan Başar, iç denetim konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Kendi şirketini kurmadan önce bir otomotiv şirketinde 8 yıl boyunca iç denetim faaliyetlerinde bulunan Başar, iç denetimin işletmeler için neden kritik bir öneme sahip olduğunu detaylı bir şekilde aktardı.

Başar, iç denetimin bir kurumun faaliyetlerini geliştirmeyi amaçlayan bağımsız, objektif güvence ve danışmanlık hizmeti olduğunu vurguladı. Aynı zamanda iç kontrolün, şirketlerin etkinliğini artırmaya yönelik süreçler olduğunu belirtti. İç kontrol sisteminin şirketin bütün süreçlerinde disiplinli bir hizmet olduğunu ifade eden Başar, doğru bir iç kontrol sistemiyle sistemin doğru çalışmasının sağlandığını açıkladı.

Başar, iç denetim ve iç kontrol bilincine sahip olmanın işletmeler için kritik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, bu hizmetlerin her organizasyonun ihtiyaç duyduğu hizmetler olduğunu belirtti. Örnek olarak, 2017 Oscar törenlerinde yaşanan hata sonrasında iç denetim şirketinin özür dilemesini ve bu tür hataların iç denetimle önlenebileceğini öne sürdü.

İşletmelerde hilelerin ortaya çıkarılmasında en önemli faktör olarak eğitimi işaret eden Başar, yöneticilerin hile konusunda bilgi sahibi olmalarının ve hile eğitimlerinin yaygınlaşmasının önemine vurgu yaptı. Hilelerin kırmızı bayraklarını gözlemlerken dikkat edilmesi gereken unsurları açıklayan Başar, iş hayatındaki her noktada risk olduğunu belirterek, iç denetim ve iç kontrol bilincine sahip olanların hayatlarına düzen getirebileceklerini ifade etti.

Furkan Başar, bu kapsamlı röportajında, iç denetim alanında 11 yıllık deneyimini paylaşarak, işletmelerin iç denetime duyduğu ihtiyacı ve bu alandaki önemli noktaları anlatarak izleyicilere önemli bilgiler sundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.