EYT’lilere Müjde: Bu Yıl Emlak Vergisi Yok, Ancak Şartlar Var
115 okunma

EYT’lilere Müjde: Bu Yıl Emlak Vergisi Yok, Ancak Şartlar Var

ABONE OL
Şubat 12, 2024 10:21
EYT’lilere Müjde: Bu Yıl Emlak Vergisi Yok, Ancak Şartlar Var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında geçen yıl emekli olanlar, bu yıl emlak vergisi ödemek zorunda değiller. Ancak, emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmek için belirli şartlar bulunuyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, EYT’lilerin emlak vergisi muafiyeti konusunda detayları paylaştı.

Bina ve araziler için emlak vergisi ödemeleri mart ayında başlıyor. Peşin ödeme veya ilk taksit ödemesi 1 Mart – 31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İkinci taksitler ise 30 Kasım’a kadar ödenmesi gerekiyor. Emlak vergisi oranları büyükşehir belediyelerinde binde 2, diğer belediyelerde ise binde 1 olarak uygulanıyor. Süresinde ödenmeyen vergilere ise aylık yüzde 3,5 oranında gecikme cezası uygulanacak.

Geliri sadece emekli, dul ve yetim aylığından ibaret olan, engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri gibi belirli gruplara ait brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları olan kişilerden emlak vergisi alınmıyor.

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak isteyen EYT’lilerin, bağlı bulundukları belediyeye başvuru yapmaları gerekiyor. Bu başvuru sırasında “Tek Meskeni Olan (İntifa Hakkına Sahip Olanlar Dahil) Emeklilere, Dul ve Yetimlere Ait Form” doldurulması istenirken, belediyeler genellikle bu form dışında ek belge talep etmiyorlar.

Emlak vergisi muafiyeti, 2023 yılında emekli olan EYT’lileri kapsamaktadır ve bu muafiyetten yararlanabilmek için başvuruların belediyeye yapılması gerekmektedir. Çalışan emekli EYT’lilere emlak vergisi muafiyeti uygulanmaz, ancak çalışmayı bıraktıktan sonra bu avantajdan faydalanabilirler. 2024’te emekli olanlar ise gelecek yıldan itibaren emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilecekler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.