DOÇ.DR. ÖMER ENGİN’DEN SAĞLIK UYARISI: KALIN BAĞIRSAK KANSERİ VE KARACİĞER METASTAZLARI
34 okunma

DOÇ.DR. ÖMER ENGİN’DEN SAĞLIK UYARISI: KALIN BAĞIRSAK KANSERİ VE KARACİĞER METASTAZLARI

ABONE OL
Şubat 22, 2024 09:04
DOÇ.DR. ÖMER ENGİN’DEN SAĞLIK UYARISI: KALIN BAĞIRSAK KANSERİ VE KARACİĞER METASTAZLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doç. Dr. Ömer Engin’in katılımıyla gerçekleşen bir konuşmayı konu almaktadır. Programda, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi mezunu olan Dr. Ömer Engin’in kariyer geçmişi ve uzmanlık alanına odaklanılmıştır.

Özellikle kalın bağırsak kanserleri ve karaciğer metastazları üzerinde durulan konuşmada, kalın bağırsak kanserinin toplum sağlığı açısından önemine vurgu yapılmıştır. Dr. Ömer Engin, kalın bağırsak kanserinin erken tanınabilir ve hatta önlenebilir bir kanser olduğunu belirterek, bu amaçla kolonoskopinin önemine dikkat çekmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerine göre, 50 yaş ve üzerindeki bireylerde kolonoskopi yapılması gerektiği vurgulanmış, bazı merkezlerde ise bu yaş sınırının 45’e kadar indirildiği ifade edilmiştir. Dr. Ömer Engin, ailesinde kalın bağırsak kanseri öyküsü bulunan kişilere erken tanı için kolonoskopi yapılmasını önermiştir.

Konuşmada, kalın bağırsak kanserinin belirtileri arasında kanama, kabızlık, ishal, karın ağrısı, kilo kaybı ve genel durum bozukluğu gibi faktörlerin yer aldığı belirtilmiştir. Ayrıca, hastalığın erken evrelerinde tanı konulması durumunda başarı şansının daha yüksek olduğuna vurgu yapılmıştır.

Dr. Ömer Engin, modern tıbbi cihazların gelişmesi ile kapalı kalın bağırsak ameliyatlarının nasıl yapıldığını ve karaciğer metastazlarına yönelik cerrahi ve tedavi seçeneklerini anlatmıştır. Karın içindeki sıvı birikimine bağlı konfor bozukluklarının tedavisi ve karaciğer metastazlarına yönelik çeşitli yöntemlerin kullanımı da konuşulan başlıklar arasındadır.

Sonuç olarak, bu programda Dr. Ömer Engin’in uzmanlığı doğrultusunda kalın bağırsak kanseri ve karaciğer metastazlarıyla ilgili önemli bilgilerin paylaşıldığı vurgulanmıştır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.