DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ BETÜL ARSLAN  ANLATIYOR…
45 okunma

DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ BETÜL ARSLAN ANLATIYOR…

ABONE OL
Mart 25, 2024 11:37
DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ BETÜL ARSLAN  ANLATIYOR…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’da özel bir klinikte çalışan dil ve konuşma terapisti Betül Arslan, dil ve konuşma bozukluklarıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Arslan, terapistler olarak amaçlarının yetişkinlerin ve çocukların iletişim becerilerini geliştirmek olduğunu belirtti.

Arslan’ın verdiği bilgilere göre, terapistlik hizmetleri arasında artikülasyon ve fonolojik bozuklukların düzeltilmesi, afazik bireylerin konuşma yeteneklerini yeniden kazanmaları, kekemelik ve hızlı bozuk konuşma olan bireylerin terapileri, gecikmiş dil konuşması olan çocukların terapisi bulunmaktadır.

Gecikmiş konuşmanın, çocuğun yaşına göre konuşmasının geri kalması veya yavaş ilerlemesi olduğunu vurgulayan Arslan, erken müdahalenin önemine de dikkat çekti. Erken müdahalenin, terapi sürecinin hızlı ilerleyerek çocuğun diğer alanlarda da gelişimini desteklediğini ifade etti.

Dil ve konuşma terapistlerinin çalışma alanlarının geniş olduğunu belirten Arslan, üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri, özel hastaneler ve özel eğitim merkezleri gibi çeşitli yerlerde çalışabildiklerini açıkladı. Ayrıca akademik kariyer yapmak isteyenlerin yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde yüksek lisans yapabileceğini söyledi.

Arslan, ebeveynlere de seslenerek, çocuklarında dil ve konuşma bozukluğu belirtileri fark ettiklerinde bir dil ve konuşma terapistinden destek almalarını tavsiye etti. Ayrıca, erken müdahalenin önemini vurgulayarak, çocukların terapi sürecinde ebeveynlerin aktif rol oynamalarının gerekliliğini dile getirdi.

 

https://businesschanneldergi.com/business-channel-dergi-151-sayisi-cikti/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.