BES’teki Birikimler Teminat Olarak Kullanılacak: Bankalardan Kredi Alırken Yeni Dönem!
66 okunma

BES’teki Birikimler Teminat Olarak Kullanılacak: Bankalardan Kredi Alırken Yeni Dönem!

ABONE OL
Şubat 19, 2024 08:08
BES’teki Birikimler Teminat Olarak Kullanılacak: Bankalardan Kredi Alırken Yeni Dönem!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de hızla büyüyen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), 2024 yılında başlayacak iki önemli yenilikle daha da güçleniyor. Bu yeniliklerden ilki, mart ayının sonunda başlayacak olan “kısmen ödeme (kısmi çekiş hakkı)” uygulaması. İkinci önemli değişiklik ise bankalardan kredi kullanacak BES katılımcılarına yönelik, 2024’ün ilk yarısında başlaması beklenen “alacağın devri (temlik)” uygulaması.

İşte detaylar:

Kısmen Ödeme Uygulaması:

Mart ayı sonunda başlayacak olan bu uygulama ile BES katılımcıları, birikimlerine dokunmadan kısmi çekim hakkından faydalanabilecek. Bu, acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyen katılımcılara esneklik sağlayacak.
Alacağın Devri (Temlik) Uygulaması:

2024’ün ilk yarısında hayata geçecek olan bu uygulama ile bankalardan kredi kullanacak BES katılımcıları, birikimlerini teminat olarak gösterebilecek. Bu sayede, toplu para ihtiyaçlarında birikimlerini bozdurarak sistemden çıkmaya gerek kalmayacak.
Alacağın Devri Fonu:

Kredi çeken BES katılımcısı, emeklilik şirketindeki birikimini bankaya teminat olarak gösterecek. Katılımcının kredi tutarına paralel belirlenen BES’teki birikimi, Alacağın Devri Fonu’nda yatırıma yönlendirilecek. Banka müşterisi kredi borcunu kapattığında fonundaki birikim, nemasıyla birlikte mevcut fon karma dağılımına aktarılacak.
Kredi Borcu Ödenmezse:

Bankadan alınan kredinin ödenmemesi durumunda, kalan kredi borcu kadar kısım bankaya ödenecek. Bu sayede, katılımcılar BES’ten çıkma ihtiyacı hissetmeden kredi kullanabilecek.
Katılımcıya Sağlayacağı Avantajlar:

BES katılımcıları, toplu para ihtiyaçlarını karşılamak için sistemden çıkmak zorunda kalmayacak.
Bankalar, BES katılımcısına daha düşük faiz oranları ile kredi verebilecek.
Kredi notu güçlenecek ve diğer tüketici kredilerinde de bu avantajdan faydalanılabilecek.
Bu yeniliklerin, önümüzdeki dönemde BES katılımcılarının finansal esnekliklerini artırması ve sistemden çıkışları azaltması beklenmektedir. Katılımcılar, bankalardan kredi kullanırken alacağın devri talebini doğrudan kredi kullandıkları bankaya iletecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.