AR-GE TASARIM YÖNETİCİSİ MURAT PANGAL: TASARIMIN VE KARİYERİN İZİNDE BİR HİKAYE
70 okunma

AR-GE TASARIM YÖNETİCİSİ MURAT PANGAL: TASARIMIN VE KARİYERİN İZİNDE BİR HİKAYE

ABONE OL
Şubat 22, 2024 12:23
AR-GE TASARIM YÖNETİCİSİ MURAT PANGAL: TASARIMIN VE KARİYERİN İZİNDE BİR HİKAYE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana’nın Yeniyayla köyünde doğan ve AR-GE tasarım yöneticisi olarak görev yapan Murat Pangal, 1981 yılında başladığı tasarım kariyerine dair önemli bilgileri paylaştı. İş dünyasının önde gelen şirketlerinin AR-GE departmanlarında teknik ressam, konstrüktör, ve tasarım yöneticisi olarak görev yapan Pangal, özellikle elektrikli araç tasarımlarında uzmanlaşmıştır.

Pangal, çocukluk yıllarında kendi oyuncak otomobillerini yaparak tasarım dünyasına adım atmış. Bu tutku, ilerleyen yıllarda AR-GE ve tasarım alanında kariyer yapmasına ilham vermiştir. Başlangıçta malzeme bilgisi ve üretim süreçleriyle ilgili tecrübeler kazanan Pangal, daha sonra AR-GE ve tasarım alanına geçiş yaparak otobüs projelerinden elektrikli araç tasarımlarına kadar geniş bir yelpazede çalışmıştır.

Kariyerinin başında malzeme yönetimi ve üretim süreçlerine dair edindiği bilgilerle donanan Murat Pangal, özellikle 2004 yılında özel bir şirketin ambar bölümünde başladığı kariyerine dair, “Başlangıç noktasının seçimi, mesleki hayatta adım adım ilerleme ve kariyerin doğru şekillendirilmesi büyük önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

Pangal, tasarımcı olmak isteyenlere yönelik de değerli tavsiyelerde bulundu. Özellikle üç boyutlu düşünme ve analitik düşünme becerilerine vurgu yaparak, bu yeteneklerin teknik bir altyapı ve eğitimle desteklenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, tasarım sürecinde üç ana kriter olan ucuz, kaliteli tasarım, üretim süreci ve montaj hattına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Son olarak, Pangal, ebeveynlere seslenerek çocukların üç boyutlu ve analitik düşünme yeteneklerini desteklemelerini ve onların fikirlerine değer vermelerini önerdi. Pangal’ın bu değerli bilgileri, tasarım dünyasına ilgi duyan ve kariyer yapmayı hedefleyenler için önemli bir rehber niteliği taşıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.